AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mince ČNB

Aukce #00687 - Britannia 2 GBP Unc. 2005

AUKCE

Číslo aukce: #  00687  
Zahájení aukce: 13.06.2011  
Aukce končí:
 
27.06.2011
 
 
Vyvolávací cena: 700,00 Kč  
Dosažená cena: 800,00 Kč
(Nick26672)

 
Cílová cena (kup teď): 1000,00 Kč  
Minimální příhoz : 50,00 Kč  
Minimální nabídka : 850,00 Kč  
Příhozů: 2  
TATO AUKCE JE UKONČENA!



POPIS

Stříbrná mince. Velká Británie.
design Philip Nathan, Ian Rank-Broadley

průměr: 40 mm
hmotnost: 32.45 g
obsah drahých kovů: 958/1000 Ag ( 31.1 g )
nominál: ?2




ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Heraldika na mincích a medailích (5)

Pro čest a slávu rodu

16. století bývá někdy s nadsázkou vykládáno jako zlatá doba české, moravské a slezské šlechty. Panovníci z rodu Habsburků (zejména ten první z nich) se snažili prosadit absolutistický model vlády. Domácí šlechta Českého království si však svůj díl moci vzít nedala. Její sebevědomí nám dodnes připomínají erby na rodových ražbách.

Na chodbě znojemského hradu, kde byl slyšet těžký dech umírajícího císaře Zikmunda, se radila skupinka jeho dvořanů. Mluvili o jednom z jejich privilegovaného kroužku, kter ý pochopitelně právě nebyl přítomen: „Ten Kašpar Šlik přece musí padnout, až císař zemře. Vždyť jenom Zikmundova vůle udělala z chebského měšťana hraběte a říšského kancléře. Ostatně některá privilegia psaná v jeho prospěch císař vůbec neviděl.“ „Nevím, nevím,“ zapochyboval jiný z intrikánů, „Šlik je příliš obratný, má peníze, konexe a moc. Vždyť mu už patří panství v Itálii, Horních Uhrách, v Čechách i v Říši. Mám strach, že se Šliků už nezbavíme.“

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2015.



POKLADY Z VRAKŮ (1) Španělské zlato

Od objevení Nového světa do počátku 19. století získalo Španělsko ze svých amerických kolonií bilióny dolarů ve zlatě a stříbře.

Produkce nově zakládaných mincoven se nakládala v přístavech v Panamě, Kolumbii, Ekvádoru, Mexiku a Peru a ozbrojené flotily ji transportovaly do Španělska. Na dlouhé a nebezpečné cestě potkal mnoho galeon tragický osud. Podle odhadů třetina španělských lodí s pokladem nikdy nedorazila domů. Hurikán se stal osudným i jednomu z nejznámějších vraků, galeoně Nuestra Señora de Atocha.

Španělské koloniální mincovnictví
Po staletí byly španělské stříbrné mince proslulé po celém světě svou konzistentní hmotností a ryzostí. Roku 1537 Karel I. zavedl přesné standardy pro zlaté a stříbrné mince. Hmotnost osmireálu byla stanovena na 27,47 gramů a ryzost na 0,9305 a během dalších 250 let se mince změnila jen o 4,4 %. Další předností španělského oběživa byla jeho početnost. Kromě samotného Španělska byly mince raženy i v amerických koloniích. První španělská mincovna v Novém světě byla otevřena roku 1535 v Mexico City.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2017.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád mince MINCE-ČNB.CZ
Mince-cnb.cz - Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Medaile: Pražská mincovny a.s. (PMI), Česká mincovna a.s. (ČM), Mincovna Kremnica š.p. (MK). Investiční zlato rafinérií Argor-Heraeus, Produits Artistiques Métaux Précieux (PAMP), Münze Österreich. Značkové investiční mince American Eagle, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker, Panda, Britannia, Krugerrand, Kangaroo za nejlepší ceny. Licenční mince Český lev nedodáváme. ©2003-2025 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.