Mince ČNB

Svatováclavská koruna - symbol české koruny

Mince

Aktuální nabídka mincí České národní banky (ČNB), československých dukátů a medailí pro patrioty... Co daly naše země Evropě a lidstvu? Stříbro. Ano, právě tento blyštivý bílý kov proslavil české země ve světě středověku a raného novověku. Vysoká ryzost mincí českého království byla věhlasná. České stříbro učinilo z panovníků našich zemí hlavní figury na evropské mocenské šachovnici. Stříbro usměrňovalo běh evropských dějin. Seznamte se s podobou československých a českých mincí dnes. Představíme vám je v plné kráse. Sledujte s námi příběh českých mincí...

MINCE. FENOMÉN FINANCÍ

Mince jsou nejen platebním prostředkem, ale také symboly moci, kultury a historie. Od starověku sloužily mince jako nositelé obrazů vládců, náboženských symbolů a národních emblémů, čímž zprostředkovávaly nejen ekonomickou hodnotu, ale i kulturní a politický význam. Například římské mince často zobrazovaly císaře, čímž posilovaly jeho autoritu a prestiž. Mince byly první médium, které takto zajišovalo masové šíření obrazové informace. Tisíce let před vynálezem knihtisku, fotografie, filmu nebo televize.

Mince fungují jako základní jednotky obchodu a směny. Jsou snadno přenosné, dělitelné a trvanlivé, což je činí ideálními pro každodenní transakce. Malá velikost a hmotnost mincí umožňuje jednoduché placení a obchodování, což je důvod, proč se mince používaly a používají v každé lidské společnosti od starověku po současnost.

Hodnota mince může být dvojí: nominální a materiální. Nominální hodnota je ta, kterou určuje stát nebo autorita, která minci vydává. Materiální hodnota je dána obsahem kovu, ze kterého je mince vyrobena. Historicky měly mince často hodnotu odvozenou přímo z drahého kovu, jako je zlato nebo stříbro, což jim dodávalo inherentní hodnotu.

Mince přicházejí v různých podobách a velikostech, od malých a lehkých mincí pro běžné transakce až po velké a těžké mince, které slouží jako symboly bohatství a prestiže. Moderní mince mohou mít různé tvary a designy, často s uměleckými motivy, které reprezentují národní identitu a historii.

Existuje mnoho druhů mincí, od běžných oběžných mincí až po sběratelské a pamětní mince. Oběžné mince se používají v každodenním životě a mají relativně nízkou hodnotu. Sběratelské mince jsou často vyrobeny z drahých kovů a mají vysokou hodnotu kvůli své vzácnosti, stáří nebo umělecké hodnotě. Pamětní mince jsou vydávány při příležitosti významných událostí a jsou obvykle ceněny jak pro svou estetickou, tak historickou hodnotu.

Historie mincí sahá tisíce let zpět. První mince se objevily v Lydii, oblasti dnešního Turecka, kolem 7. století před naším letopočtem. Tyto rané mince byly vyrobeny z tzv. elektra, přirozené slitiny zlata a stříbra. Od té doby se mince rozšířily po celém světě a staly se základem pro obchod a ekonomiku v mnoha kulturách. Různé civilizace přispěly k rozvoji mincovnictví, ať už to byli Řekové, Římané, Číňané nebo Arabové.

Budoucnost mincí je nejistá v době digitální ekonomiky a bezhotovostních platebních systémů. Přestože mnoho zemí přechází na elektronické platby, mince stále hrají důležitou roli, zejména v méně rozvinutých ekonomikách a při malých transakcích. Navíc sběratelské a pamětní mince zůstávají oblíbené mezi investory a sběrateli, kteří oceňují jejich historickou a uměleckou hodnotu.

Mince jsou fascinujícím aspektem lidské historie a kultury. Jako symboly, peníze a nositelé hodnoty mají bohatou historii a i dnes zůstávají důležitými prvky v našem každodenním životě. Jejich podoby a druhy se mění, ale jejich základní funkce a význam přetrvávají. Ať už v minulosti, přítomnosti nebo budoucnosti, mince budou vždy představovat více než jen prostředek směny – budou symboly lidské kreativity, moci a hodnoty.

ČESKÉ MINCE

České stříbrné mince České zlaté mince České oběhové mince Česká jména České mincovní medaile České nevydané mince Československé medaile Československé zlaté Československé stříbrné Bankovky
ZÁRUKY SPOKOJENOSTI
Při nákupu numismatiky.

VŠE PRO SBĚRATELE
Vše co vaše sbírka potřebjue, najdete u nás. Naše nabídka sběratelských potřeb je nejširší v ČR i na Slovensku.
LEVNÉ CENY
U nás nakoupíte za výhodné ceny. Sledujte pravidelně naše akční nabídky. Nakupujte v našem velkoobchodu.
ČESKÝ PUNC
Originální české výrobky.
Řádně označeny puncovní značkou.
Zlato a stříbro pro jejich výrobu dodává rakouská státní mincovna.
ČNB + NBS
Jsme smluvní partner
České národní banky
Národnej banky Slovenska
Pražské mincovny a.s.
VYKOUPÍME VAŠE ZLATO
Zlato co u nás koupíte, u nás i prodáte.
Vykupujeme i zboží zakoupené u konkurence.
22 let ZKUŠENOSTÍ
Jsme zkušení, diskrétní a spolehliví.
Přesvědčte se sami.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,9


Hodnotilo 8 sběratelů. Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY
Zlatovna vám přináší zprávy ze světa české historie, umění a kultury.
Oběhové mince
MINCE ČR OD
PRAŽSKÉ MINCOVNY
Tradiční české dukátové ražby.
ČESKÉ TRADIČNÍ
RAŽBY
Tematické kolekce.
TEMATICKÉ
KOLEKCE
Limitované edice.
LIMITOVANÉ
EDICE
Mám rád mince MINCE-ČNB.CZ
Mince-cnb.cz - Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Medaile: Pražská mincovny a.s. (PMI), Česká mincovna a.s. (ČM), Mincovna Kremnica š.p. (MK). Investiční zlato rafinérií Argor-Heraeus, Produits Artistiques Métaux Précieux (PAMP), Münze Österreich. Značkové investiční mince American Eagle, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker, Panda, Britannia, Krugerrand, Kangaroo za nejlepší ceny. Licenční mince Český lev nedodáváme. ©2003-2025 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.