Mince ČNB



Časopis Mince a bankovky

Český časopis pro české sběratele, numismatiky. Objednat můžete na zlate-mince.cz

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

SBĚRATEL 2017 Veletrh Sběratel letos rozšíří konference Investor Prague Show
Veletrh Sběratel, největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě, letos oslaví dvacáté narozeniny.

Akce proběhne od 8. do 9. září 2017 na výstavišti PVA Expo Praha Letňany. O den dříve, 7. září, se v pražském hotelu International uskuteční první ročník konference Investor Prague Show zaměřené na různé druhy alternativních investic. Samozřejmě včetně mincí, medailí a bankovek.

Sběratel hostí každý rok přes 200 firem z několika desítek zemí a nabízí sběratelům možnost doplnit své sbírky materiálem, za kterým by museli jinak cestovat do zahraničí. Hlavní výhodou veletrhu je pak možnost na vlastní oči nabízené zboží posoudit a osobní kontakt s prodejcem, což je u numismatického zboží velmi podstatná věc. Veletrh, který je vedle mincí, medailí a bankovek zaměřen primárně na filatelii, filokartii a drahé kameny provází každý rok bohatý doprovodný program. Návštěvníci si také mohou donést vlastní sbírky a nechat si je ocenit od nezávislých odborníků z České numismatické společnosti, Svazu českých filatelistů a dalších profesních organizací.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.



Měna ve zbytku monarchie Území Rakouska-Uherska po 1. sv. válce
Po rozpadu Rakousko-Uherska se někdejší části monarchie potýkaly nejen s řadou politických, ale i ekonomických potíží.

Geograficky, ale i hospodářsky mělo nejvýhodnější výchozí situaci právě již zmíněné Československo, kterému se díky vysoké koncentraci průmyslu, ale i rozvinutého zemědělství podařilo velmi rychle stabilizovat. Mnohem složitější situace však nastala především v Rakousku a Maďarsku.

Maďarsko
Maďarsko se záhy po svém vzniku potýkalo s politickou nestabilitou, která vyústila až v její pád a vznik Maďarské republiky rad.ąż Nová komunistická vláda se záhy uchýlila k vyhlášení stanného práva, odstraňování politických odpůrců a konfiskaci továren, bank, půdy a dolů. Díky narůstajícímu ohrožení svých území přistoupilo Rumunsko a posléze i Československo k vojenské intervenci. Rumunské jednotky obsadily 1. srpna 1919 Budapešť a předaly moc do rukou sociálních demokratů. 1. března 1920 došlo k vyhlášení Maďarského království, které pak přetrvalo až do roku 1946. Prvním králem se měl dle dohod stát někdejší rakouský císař Karel I., který byl však Horthyo zradou donucen k odchodu ze země. Podobně jako v Rakousku si i Maďarsko v prvních letech své existence ponechalo měnu znějící na koruny dělené po 100 haléřích.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2014.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU
Mám rád mince MINCE-ČNB.CZ
Mince-cnb.cz - Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Medaile: Pražská mincovny a.s. (PMI), Česká mincovna a.s. (ČM), Mincovna Kremnica š.p. (MK). Investiční zlato rafinérií Argor-Heraeus, Produits Artistiques Métaux Précieux (PAMP), Münze Österreich. Značkové investiční mince American Eagle, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker, Panda, Britannia, Krugerrand, Kangaroo za nejlepší ceny. Licenční mince Český lev nedodáváme. ©2003-2025 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.