ROMAN SHAMILYAN Mistři české numizmatiky
Realizace první ražené medaile se Roman Shamilyan dočkal už v osmnácti letech.
Ve svých dvaceti pak zvítězil v soutěži o minci České národní banky. Rychlé úspěchy talentovanému mladíkovi s arménsko-ukrajinskými kořeny však rozhodně do hlavy nestouply. Roman je vybaven silnou sebereflexí, chutí se zdokonalovat, zároveň je z něj však cítit pokora. A to nejen k umění, které v něm objevil jeho otec a které považuje za dar, ale i k životu samotnému. S manželkou a synem žije v Jablonci nad Nisou, kde v letošním roce ukončí studium na tamní Vyšší odborné škole.
Loni se vám povedl husarský kousek. Vyhrál jste soutěž na minci ČNB, což je obdivuhodné i vzhledem k vašemu věku. Doufal jste v takový úspěch?
Přiznám se, že ne. Dělal jsem totiž ještě jednu minci společně se svým učitelem a většinu svých nadějí jsem vkládal právě do ní. Tuhle vítěznou jsem vlastně za prioritní nepovažoval. Zajímavé je, jak jsem se o vítězství dozvěděl. S kolegou Hanušem jsme se byli podívat v muzeu pošty a tam potkali pána z České mincovny a zeptali jsme se ho, jestli už zná výsledky soutěže. Říkal, že první místo získal někdo z naší školy. No a já jsem stál vedle něj a ptal se na jméno, on mě tehdy neznal, ale medaili nějak popsal a já jsem s nadšením vyhrkl: „Tak to bude moje!“ No, byl jsem velice překvapený a hned radostně volal domů.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2016.
SCWPM 2016 Nové vydání Světového katalogu bankovek
Na přelomu dubna a května letošního roku byl dán do distribuce nový světový katalog bankovek (Standard Catalog of Paper Money; SCWPM).
Na přelomu dubna a května letošního roku byl dán do distribuce nový světový katalog bankovek (Standard catalog of Paper Money; SCWPM). Jedná se již o 22. vydání. na titulní straně je bankovka holandska o nominální hodnotě 50 guldenů z roku 1982 (Pick#96a).
Pokud jde o cenu katalogu, ve srovnání kupříkladu SCWPM, 19. vydání z roku 2013 a katalogu z roku 2016, pak došlo ke zdražení. Cena z roku 2013 byla 70.00$ (73.50 CAN$), kdežto letošní katalog lze pořídit za 75.00$ (95.00CAN$) V červnu pak bylo možné získat i CD s formátem katalogu PDF. Měli jsme možnost se podílet na aktualizaci předešlého ročníku u 32 států, především Afriky a Arabského poloostrova. Katalog má 1198 stran a zaznamenal několik podstatných změn. Předně se hlavním editorem na rozdíl od předešlých ročníků stala Maggie Judkins. Komunikace s ní byla věcná a konstruktivní. Katalog postrádá barevnou přílohu bankovek, která je nahrazena na stranách 20–21 fotografiemi bankovek 20 států, označených jako Country / Bank Identification Guide (Stát / Bankovní identifikační průvodce).
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2016.
DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU