Anomálie na pražských groších Karla IV. (3) Písmo a chyby v opisech na pražských groších Karla IV.
Pražské groše lze časově třídit i podle typu a charakteru písma. Chce to však jistou míru zkušenosti.
V ustálené kresbě gotické majuskule je totiž daleko obtížnější postřehnout jeho individuální rozdíly než u ostatních prvků mincovního obrazu. U Karlových grošů, na rozdíl od grošů Václava II. a Jana Lucemburského, je situace ztížena tím, že oboustranně dobře čitelné ražby jsou poměrně vzácné.
Tuto problematiku již v minulosti správně zhodnotil Karel Chaura, když napsal: „Smolík při popisu grošů neudává velikost a praví, že groše Karla IV. jsou většinou špatně zachovalé, což dlužno opraviti v tom smyslu, že jsou špatně ražené. Nejasnost rázu byla zaviněna jednak tenkým střížkem, hlavně však rychlou a nedbalou prací mincířů (pregéřů) a nikoli špatnou zachovalostí, kterou by způsobovalo opotřebování povrchu mince dlouhým oběhem, čímž by poklesla i váha grošů.“
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2011
Největší evropská zlatá mince váží 30 Kg
Mince Vídeňský filharmonik se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako největší zlatá mince na světě.
Mince Vídeňský filharmonik se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako největší zlatá mince na světě.
Aby dosáhl světového prvenství váží tento rekordman neuvěřitelných 1000 troyských uncí. To je něco přes 31 Kilogramů !!! Ryzost této mince je přitom stejná jako u "malých" mincí vážících 1Oz. Z 1000 dílů jeho váhy je 999.9 dílů čistého zlata. Těchto obřích mincí, které mají v průměru přes 37 centimetrů bylo vyrobeno pouze 15 kusů. Každá z nich má nominální hodnotu 100.000 Euro. Na výrobu jedné mince bylo zapotřebí 2,5 zlatých cihel.
Dodnes se jedná o největší evropskou minci z ryzího zlata.